Větrání. Vodovod. Kanalizace. Střecha. Uspořádání. Plány-Projekty. Stěny
  • Domov
  • Zásobování teplem
  • Starší skupina Bazhov stříbrná kopyta. Lekční poznámky k Bazhovově pohádce „Stříbrné kopyto“ (podskupina seniorů). P.P. Bazhov "Stříbrné kopyto"

Starší skupina Bazhov stříbrná kopyta. Lekční poznámky k Bazhovově pohádce „Stříbrné kopyto“ (podskupina seniorů). P.P. Bazhov "Stříbrné kopyto"

Učitel: Serebryakova Tatyana Alekseevna

CO První evropské gymnázium Petra Velikého

Technologická mapa lekce - o literární četbě

na téma: „P. P. Bazhov" Stříbrné kopyto» v rámci federálního státního vzdělávacího standardu

Třída: 4. třída

Vzdělávací a výcvikový komplex "Škola Ruska"

Předmět: literární čtení

Učebnice: "Literární čtení"

4. třída, L.F.Klimanová, V.G. Goretsky a kol., M "Osvícení" 2015

Téma lekce: P. P. Bazhov „Stříbrné kopyto“

Cíl: naučit schopnosti uvažovat o postavách hrdinů a jejich vztazích, všímat si motivů lidových vyprávěnív autorově textu,

1.Učební úkoly zaměřené na dosažení osobních studijních výsledků:

Pěstovat pocit hrdosti na svou vlast.

Formování respektu k jiným názorům, jiným úhlům pohledu;

Vývoj motivů vzdělávací aktivity a formování osobního smyslu učení;

rozvoj samostatnosti a osobní odpovědnosti za své činy, učiněná rozhodnutí;

Rozvoj etických citů, dobré vůle a emocionální a morální vnímavosti;

Rozvoj dovedností spolupráce s dospělými a vrstevníky v různých sociálních situacích.

2. Učební cíle zaměřené na dosažení metapředmětových studijních výsledků:

Regulační:

- formování vzdělávacího úkolu hodiny na základě analýzy učebnicového materiálu ve společných aktivitách,

Plánování aktivit společně s učitelem na prostudování tématu hodiny

Poznávací:

Analýza literárního textu, zvýraznění hlavní myšlenky v něm,

Vyhledávání potřebné informace v knize

Schopnost orientovat se v naučných a beletristických knihách,

Rozvíjet dovednosti studentů skládat vlastnosti hrdinů,

Schopnost skládat syncwine

komunikativní:

Odpovědi na otázky na základě literárního textu učebnice

Pochopení pravidel interakce v páru

Osobní:

Utváření systému mravních vztahů (láska k přírodě, hrdost na svou zemi, krása mezilidských vztahů, úcta ke starším, hodnota lidský život,

Projevit zájem o čtení a studium děl P. P. Bazhova

3. Učební cíle zaměřené na dosažení studijních výsledků předmětu:

Rozvoj řeči, myšlení, představivosti školáků

Znát životopis spisovatele

Zařízení (tvorba informací, přípravné předmět-rozvojové prostředí)

- „Literární čtení“ 4. třída, L.F.Klimanová, V.G. Goretsky a kol., M "Osvícení" 2015

Interaktivní tabule, počítač;

Výstava knih na téma lekce,

Kostýmy pro zopakování

Listy s testy pro KOD (kontrolní a posudkové činnosti);

    Organizační (1 minuta)

Účel: Kontrola připravenosti žáků, jejich přístupu k práci

Zazvonilo a hodina začala.

Během lekce nezívejte, nepřemýšlejte, poslouchejte, odpovídejte.

    Zahřívání řeči (2 minuty)

Cíl: Naučte děti posilovat a stimulovat svršek dýchací cesty. (Gymnastika se provádí ve stoje.)

A) Dechová cvičení

Na papír na tabuli jsou napsána písmena, která děti vyslovují nejprve velmi potichu a poté hlasitě, čímž se zvyšuje zvuk, a naopak.

Hra "Gorka"

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.

Učitel: Podívejte se na tabuli a vyslovujte zvuky samohlásek při lezení po skluzavce, nejprve velmi tiše a pak hlasitěji.

B) Rozvoj artikulačního aparátu a schopnosti číst potichu.

Učitel: pojď ke mně a vyber si papír s úkolem.

Děti berou z rukou učitele papír, na kterém je napsán jazykolam s individuální stavbou.

    Přečtěte si pro sebe a pak pomalu nahlas.

    Přečtěte si pro sebe, pak s tázavou intonací

    Přečtěte si pro sebe, pak podrážděně

    Čtěte si sami, pak s radostí

    Přečtěte si pro sebe, pak expresivně

    Přečtěte si pro sebe a pak v jazykolamu

V zimě je každý mladý,

Každý je v zimním mrazu mladý.

3. Kontrola domácího úkolu (5 minut)

Účel: otestovat znalosti o biografii spisovatele a obsahu příběhu

A) Učitel: S jakým spisovatelem jsme se seznámili v minulé lekci o jeho životě a díle? (Snímek č. 1)

(Seznámili jsme se s tvorbou P.P. Bazhova)

Zobrazit portrét P.P.

Učitel: - Kde a v jaké rodině se narodil P.P.

(Narozen na Uralu, v rodině důlního mistra.)

Co přitahovalo Pavla Petroviče od dětství?

(Zajímali ho lidé pracující v důlním závodě, místní pověsti, pohádky a písně rodného Uralu.)

Kdo byl povoláním Bazhov?

(Školní učitel, novinář, spisovatel)

Co dělal Bazhov ve svém volném čase z práce?

(Navštěvoval továrny, vesnice, ptal se starých lidí a zapisoval si do sešitu vše, co mu řekli - byly tam bajky, skutečné příběhy, lidové pověsti, písně složené před staletími,)

S jakými lidmi měl zájem komunikovat? (S jednoduchými uralskými řemeslníky, kteří lili ocel a vyráběli zbraně. Pavla Petroviče přitahovala duchovní krása a důstojnost pracujícího lidu)

Jaká díla Pavla Petroviče znáte?

(Malachitová skříňka, Paní měděné hory, Světluška skákající, Kamenná květina, Hornický mistr, Dvě ještěrky, Modrý had...)

Učitel: Jaké dílo jste četli v minulé hodině?

(Stříbrné kopyto) (Snímek č. 2)

Učitel: Můžete pojmenovat myšlenku díla? (předpokládejte odpovědi předem: o laskavosti, vzájemném porozumění, tvrdé práci atd.)

Myšlenka je taková, že po přečtení děl Pavla Petroviče Bažova by se každý z nás stal k sobě laskavější, moudřejší, pozornější, abychom se chtěli starat o přírodu, která nás obklopuje.

Učitel: A jak dobře čtete, zkontroluji to následujícím způsobem. (Otevřete záložku záložky)

Na snímku uvidíte ilustraci. Musíte v textu najít a přečíst pasáž, která odpovídá snímku.

4. Aktualizace znalostí. Komunikace tématu a stanovení cílů lekce.

Pracujme ve dvojicích. Získáte jeden test pro dva a zakroužkujete správnou odpověď.

TEST

1. Jak se jmenoval Daryončin otec?

A) Gregory B) George C) Gavrila

2. Na které noze má koza stříbrné kopyto?

A) vlevo vpředu B) vpravo vpředu C) vzadu vpravo

3. Kočka Muryonka byla...

A) šedá B) bílá C) hnědá

4. Kolikrát bylo Daryonce ukázáno Stříbrné kopyto?

A) 1 B) 2 C) 3

5. Tam, kde stála Kokovaniho chýše, lidé odedávna nacházeli kameny. Jakou barvu má většina kamenů?

A) modrá B) růžová C) zelená.

6.Jak se jmenovaly drahokamy, které jsou popsány v Bazhovově příběhu?

A) křišťál B) peridot C) malachit

Otázka: Jaký žánr je toto dílo?

A) Pohádka B) Příběh c) Příběh

Co je skaz? Určete téma lekce.

Učitel: Myslíte si, že tato slova mají stejný kořen? (Ano)

Dokaž to.

co je to pohádka? Pamatujte na znaky pohádky.

Načrtněte na papír definici pohádky.

Beletrie, magické předměty, hrdinové, trojité opakování, dobro vítězí nad zlem.

Příběh je příběh o incidentu, epizodě, skutečných událostech, hrdinové jsou obyčejní lidé.

A v pohádce jsou prvky fikce, hlavní postavy jsoutovární dělník, sirotek,

Učitel zapne interaktivní tabuli. Distribuujte tedy definici pohádky, příběhu a pohádky.

A o pohádce mluvil sám P.P Bazhov....(Snímek č.

Pohádka je fikce, ale pohádka je založena na skutečných událostech. Pohádky vyprávějí o událostech minulosti i současnosti, kterých byl účastníkem i sám vypravěč. Pohádka je folklórní nebo literární dílo s prvky fikce a fantazie.

Hlavními postavami jsou dělníci, řemeslníci, horníci.

Existují magické předměty.

Jíst pohádkových hrdinů a události.

Vypravěč.

5. Tělesné cvičení

Jak zajímavé je to pro nás v zimě! (ukáže palec nahoru)

Jdeme sáňkovat v davu, (napodobit sáňkování)

Poté si zahrajeme sněhové koule (napodobují výrobu a házení sněhových koulí)

Všichni společně nasazujeme lyže („nasadit“ lyže, „vzít“ hůlky, „jet“)

Pak se všichni dostali na brusle (předstírat, že bruslí)

Šťastné zimní dny! (ukáže palec nahoru)

    Práce na vlastnostech hlavních postav.

Učitel: Nádherné a zábavné období roku - zima!

Možná proto se v zimě dějí všechny zázraky...

Jaký zázrak se stal v Bazhovově příběhu?

(Ty kamínky vyskočily zpod nohou stříbrného kopyta.)

1. Charakteristika hlavních postav.

Proč se to stalo konkrétně Darence a Kokovanye?

Pojďme si charakterizovat hrdiny podle plánu.

Vyjmenujte hlavní postavy pohádky P.P. Bazhov "Stříbrné kopyto"

Proč se Kokovanya rozhodl vzít Darenku k sobě domů?

(Aby byl život zábavnější).

Jmenuje se Kokovanya? Proč mu tak mohli říkat?

Učitel: Na základě etymologie znamená slovo „koko“ v dialektu vologdské oblasti slovo „kmotr“. V důsledku toho Bazhov v pohádce znamenal „coco Vanya“ - kmotr Vanya.

Popište Kokovanya.

Popište hrdinu podle plánu.

Plán. (každý na kus papíru)

    Rodinný stav. (Osamělý)

    Popište jeho vzhled. (Starý muž je velký a vousatý)

    Jaký je charakter postavy? (Veselý, přítulný, laskavý, pracovitý, zvídavý, miluje přírodu, oceňuje krásu)

    Co dělá hrdina? (V létě jsem pral písky, těžil zlato, v zimě lovil, mistře pohádek)

    Jaké akce provádí? (Ti hodní si například vzali sirotka a její kočku. Krmil, dával vodu, rozesmíval ho, vyprávěl pohádky, vzal s sebou kozu)

Učitel: Popište hlavní postavu. jak se jmenovala? Darenka – jak se to jmenuje? Darenka je odvážná, statečná, ale je naše Darenka taková? Dokaž to.

    Rodinný stav. (Sirotek)

    Vzhled (Malý, asi šest let starý, s knoflíkovým nosem)

    Osobnost (zvědavý, veselý, odvážný, přítulný, pracovitý, miluje přírodu, oceňuje krásu)

    Co dělá hrdina? (Uklízí boudu, vaří guláš a kaši, šije šatičky pro panenku, ráda poslouchá pohádky)

    Jaké akce provádí? (Sebrala jsem opuštěnou kočku, nebála jsem se zůstat v budce sama, drahé kameny nesbírala, jen je obdivovala..)

    Jaký máte pocit z hrdiny? (Upřímně)

    Odraz.

    Shrnutí.

Sinkwine Hlavní postava.

    Domácí úkol.

Shrnutí integrované lekce místní historie s prvky produktivní činnosti ve střední skupině na téma:
„Cesta do Bazhovovy pohádky „Stříbrné kopyto“

Vypracoval: učitel
Batraková-Yants O.V.

Cíl: Zobecnit a upevnit představy středoškoláků předškolním věku o práci uralského spisovatele P.P. Bazhova, formovat znalosti dětí o Uralu jako jejich rodné zemi, rozšířit znalosti o životě lidí žijících na Uralu, jejich zvycích, tradicích, folklóru.

úkoly:
1. Pěstovat lásku k přírodě, rodné zemi, laskavý vztah ke zvířatům, probouzet emocionální vnímavost dětí;
2. aktivovat myšlení a řeč během úkolů;
3. shrnout a systematizovat znalosti dětí o uralských drahých kamenech;
4. Rozvíjet dovednosti spolupráce a dobré vůle;
5. Představte národní ruské oblečení a vnitřní výzdobu ruské chýše;
6. Naučte se koordinovat pohyby s řečí;
7. Rozvíjet fyzické vlastnosti dítě v procesu zvládnutí venkovních her, rozvíjet zájem o lidové hry a tradice;
8. Rozvíjet u dětí smysl pro rytmus, schopnost zpívat a pohybovat se při hudbě.
9. Pokračujte v učení, jak předávat obrázky objektů v aplikacích, rozvíjejte smysl pro kompozici (naučte se krásně umístit obrázek na list papíru);
10. Posílit techniky řezání papírových proužků na obdélníky a čtverce

Práce se slovní zásobou:
Obohacení a aktivace slovníku: region - Ural, chýše, pletená košile, šerpa, letní šaty, název výzdoby boudy (zahradník, džbán, hrnec, lavice, kamna, koberečky), balalajka, název kamenů.

Přípravné práce:čtení a sledování pohádky P. Bazhova „Stříbrné kopyto“, rozhovory o P.P. Bazhov a o drahých kamenech Uralu poznávání uralských drobností, prohlížení sbírek kamenů, kreslení podle pohádky P. Bazhova, výroba kamenného papíru, pořádání výstavy kamenů a výrobků z nich a kreseb, výroba modelu na základě; v pohádce "Stříbrné kopyto"

Materiály a vybavení:
Vybavení a inventář: model chýše, břízy, jedle, závěje, lavice, koberečky, model sporáku, stůl, nádobí: vařečky, hrnec, džbán, zahradník, balalajka, kočka a koza, proutěný talíř s kameny , krabička s korálky, podšálek s želé bonbony, malovaný šátek, pletené košile a šerpy podle počtu chlapců, letní šaty podle počtu dívek, kočičí klobouk a šátek na hru „blind man's buff“, stojan , interaktivní tabule, klavír, nůžky, lepicí tyčinka, utěrky, přířezy na korálky dle množství děti, předem připravený kamínkový papír, zrcátko.

Hudba: pohádka z filmu „Home Alone“, Uralský kruhový tanec pro produktivní činnosti, ditty - hraje hudební režisér.

Přesun GCD:
Organizační moment ve skupině.
vychovatel: Chlapi. Dnes jsme dostali dopis, chcete, abych si ho přečetl? (odpověď)

Otevřu obálku a vytáhnu fotografii Kokovani.
vychovatel: Kluci, podívejte se, kdo nám píše - poznáváte to? (odpověď)

Dopis: Ahoj lidi! Prosím o pomoc: navštivte prosím mou vnučku Darenku. Chodím na lov na dlouhou dobu a ona je velmi smutná a znuděná sama. Kokovanův dědeček.
vychovatel: Kluci, pamatujete si, kdo je Kokovanův dědeček? Z jaké pohádky je? (odpovědi dětí) Správně, je z pohádky Stříbrné kopyto, kterou napsal uralský vypravěč Pavel Bazhov. Souhlasíš s tím, že pomůžeš dědovi? (odpovědi)

Pak se chytře oblečme na návštěvu: chlapci budou mít halenkové košile a zavážou se šerpou a dívky budou mít letní šaty.
Děti se obléknou a jdou nahoru do sálu, světla v sále se zhasnou a vstoupí dovnitř.

vychovatel: Kluci, podívejte, mám šátek, ale složitý z babiččiny hrudi, ten je kouzelný. Je to on, kdo nám pomůže přenést se do Bazhovovy pohádky. Vezměte šátek za okraje. Hudba se zapne - báječné.

Zavři oči
A v klidu čekat
Zamáváme jasným kapesníkem
Pojďme do Bazhovovy pohádky
Točené v kulatém tanci,
Kde se nyní nacházíme? ( děti otevřou oči, rozsvítí se světlo , slide 1-stříbrné kopyto )
Les, stromy, sníh všude kolem,
Přiblížíme se.

Učitel upozorňuje na dům. Darenka se dívá z okna.
vychovatel: Chlapi, podívejte se, z okna se dívá Darenka a pravděpodobně na nás čeká.
Darenka vyjde ven.
Darenka: Ahoj lidi. Je tak dobře, že jsi přišel Kokovanův dědeček na lov a nechal mě samotného v chatě čekat na jeho příchod. Navíc mi do lesa utekla kočička Murenka. Nudím se sám, jdi do chatrče a zůstaň.

Darenka ho pozve do chatrče, děti a paní učitelka projdou kolem.
Darenka: Pojďte dál, posaďte se. (děti sedí na lavičce) Podívejte se, jak žijeme: ohříváme sporák, aby byl teplý a vaříme v něm jídlo: vaříme kaši, brambory v hrnci, podívejte. ( ukazuje hrnec s vařenými bramborami), pečeme chleba, tohle je zahradník ( dřevěná lopatka na vyjmutí a vložení chleba do trouby), s jeho pomocí získáváme chléb. A když jsou brambory hotové, jíme je těmito vařečkami ( ukazuje) ano, smyj to mlékem ( ukazuje džbán mléka). Takhle žijeme, netrápíme se.

vychovatel: A co to máš na talíři?
Darenka: A to jsou ty kameny, našel jsem je u chatrče, dalo mi je Stříbrné kopyto.
vychovatel: Nejsou to obyčejné kameny, ale naše uralské drahokamy.
Kameny ukazuji a pojmenovávám: ametyst, rodonit, horský křišťál, malachit, karneol, lapis lazuli, měsíční kámen, onyx, jaspis.
Uralské polodrahokamy jsou vysoce ceněny po celém světě. Vyrábějí se z nich šperky, vázy, mísy, obrazy, slouží jako amulety
Darenka: A přišel jsem s kamínky zajímavá hra, jestli chceš, taky tě to naučím. (odpovědi)

Hra "najít pár"

Učitel upozorňuje na balalajku stojící v rohu.
vychovatel: Darenko, co to máš v rohu?
Darenka: To je balalajka, dědeček Kokovanya ji hraje, když je doma.
vychovatel: Darenko, když máš balalajku, tak ať ti kluci a já zazpíváme ditties, naši uralští.

Kde začala hrát balalajka?
Zaznělo tupě -
uralský lid,
Veselý, energický. (děti tleskají rukama)

Ahoj Timosha a Dimyan,
Máša, Káťa a Ivan.
Pojďme si všichni sednout, bratři, bok po boku,
Pojďme zpívat ditties (děti tleskají rukama)

Jsme přátelé s veselou písní,
Mluvíme uralsky
Žijeme si dobře, nebojte se,
Jíme chleba se zakysanou smetanou. (děti tleskají rukama)

Vážíme si našich starších
Zachováváme starověk
O našem regionu Ural
Zpíváme zvučné písně. (děti tleskají rukama)

Darenka: Díky kluci, teď mě to moc baví.
vychovatel: Hele, Murenka se přiběhla podívat na naši zábavu.
Darenka bere do ruky koťátko
Darenka: Murenka mi říká, že si s tebou chce taky hrát, hraje tuhle hru s myšmi pod zemí.

"Zhmurki" ruská lidová hra.

Jeden z hráčů je zavázaný šátkem (kočičí čepicí) a odveden na stranu, kde se několikrát otočí.
Pak se ptají: „Kočko, kočko, na čem to stojíš? "(Na hnětacím stroji)
„Co je v hnětači? "(Kvass)
„Hledej myši, ne nás! »
Poté všichni utečou a řidič chytí hráče široce roztaženými pažemi.

Darenka: Díky kluci, jste tak zábavní. Chci vám ukázat svou krabičku s mými šperky.
Ukazuje krabici s korálky.
Darenka: Kluci, tyto šperky jsou vyrobeny z kamenů. Také umím sbírat kamenné korálky, chtěl bys, abych tě to taky naučil? (odpovědi) Tak jdeme do dílny

snímek 2(různé kamenné korálky), hudba
Děti spolu s Darenkou vyrábí korálky z předem vyrobeného kamínkového papíru.
vychovatel: Chlapi, zatímco jste vyráběli korálky, přiběhlo k domu Stříbrné kopyto a nechalo nám další kameny, ale nejsou jednoduché, nejsou polodrahokamy, ale chutné a jedlé. Podívejte se na ně.
U domu je koza, pravá přední noha je zabalená do fólie a na talířku vedle ní jsou různobarevné želé bonbóny.
A teď, kluci, je čas se vrátit mateřská škola. Znovu si vezmu svůj kouzelný šátek.

Zavři oči
A stát tiše.
Zamáváme jasným kapesníkem
Půjdeme do školky.
(Hudba hraje - báječné)

vychovatel: Užili jste si výlet? Koho jsme potkali v pohádkovém lese? Co nového jste se naučili? Uchovávejte korálky na památku své cesty do pohádky P. Bazhova.

Název: Shrnutí lekce o místní historii ve střední skupině „Cesta do Bazhovovy pohádky „Stříbrné kopyto“
Nominace: Mateřská škola, Lekce, GCD, místní historie, Střední skupina

Pozice: učitel
Místo výkonu práce: MBDOU-MŠ č. 22 „Loď“
Místo: Verkhniy Tagil

Shrnutí OOD o vývoji řeči v seniorské skupině „Stříbrné kopyto“

Softwarové úkoly:
1. Uveďte děti do domácnosti a pohádka. Naučte se určovat a motivovat svůj postoj k postavám, všímejte si některých výrazových prostředků.
2. Naučte se odpovídat na otázky na základě textu gramaticky správně.
Obohacení slovní zásoby: věci, budka, dusno.

3. Rozvíjet tvůrčí představivost, pomáhat konstruovat výroky logicky a smysluplně. Představte životopis P. Bazhova.
4. Pěstujte v dětech laskavost, schopnost napodobovat dobré skutky pohádkových hrdinů.

Přípravné práce:Čtení pohádky od P.P. Bazhovovo „Stříbrné kopyto“ a rozhovor o něm. Sledování karikatury "Stříbrné kopyto".

Zařízení: portrét Bažova, list A3, přířezy stromů, chýše, dívka, kočka a koza; barvy, štětce.

Průběh lekce:

Kluci, hádejte hádanku:
Někdo sedí u okna v chatě,
A koza stojí na kraji lesa.
Udeří kopytem - kameny létají,
A jejich rozptyly září pod měsícem.
Vedle kozy je kočka Muryonka,
A dívá se na ně z okna... (Darenka)
-Z jaké pohádky k nám tato hrdinka přišla? ("Stříbrné kopyto")
"Dnes je u nás na návštěvě, ale je někde schovaná." Pojďme ji najít.
Darenka mi řekla, že jí zlý čaroděj ukradl tašku drahých kamenů, které jí dalo Stříbrné kopyto. A abyste to našli, musíte projít testy. Pomůžeme Darence najít tašku?
Jste připraveni? Tak jdeme!
1) 1- 2 - 3 - otočte se, ocitnete se ve spisovatelově domovině! Tady jsme ve vlasti P.P. Bazhová. (Příběh o spisovateli pro děti staršího předškolního věku) Pavel Petrovič Bazhov je slavný ruský spisovatel uralských pohádek. Asi ne náhodou, protože jeho příjmení pochází ze slova „bazhit“ - kouzlit, kouzlit. V dětství měl přezdívku - Koldunkov.
Patnáct let, každý rok o školních prázdninách, se Bazhov toulal po své rodné zemi pěšky a díval se všude okolní život, povídal si s dělníky, zaznamenával jejich trefná slova, povídání, příběhy, sbíral lidovou slovesnost, studoval práci lapidária, řezače kamene, ocelářů, sléváren, puškařů a mnoha dalších uralských řemeslníků, povídal si s nimi o tajemstvích jejich řemesla a vedl si rozsáhlé poznámky . Je úžasné, že bez ohledu na to, jaké fantastické příběhy píše, všechny jeho profese jsou skutečné. Věděl naprosto dobře, co a jak lidé na Uralu dělají.
Bazhov se u nás pamatuje, jsou po něm pojmenovány ulice a knihovny.
Po Volze pluje parník "Pavel Bazhov". V Sysertu a Jekatěrinburgu jsou domy, kde spisovatel žil. Existuje také národní park „Bazhovskie places“ (příběh z osobní zkušenost učitel). Nyní jsou to muzea. Pohádky jsou tak chytré a tak krásné, že k nim skladatelé složili hudbu (existuje balet a opera „Kamenný květ“). Na základě pohádek byla inscenována představení, natočen film a kreslené filmy. Umělci rádi kreslí ilustrace k Bazhovovým pohádkám.
2) 1- 2 - 3 - otočte se, ocitnete se v kvízové ​​zemi!
Prezentační kvíz o pohádce „Stříbrné kopyto“
3) 1- 2 - 3 - otoč se, ocitneš se v zemi dobrých skutků! Všimli jste si, chlapi, jak milí a milosrdní k sobě byli hrdinové pohádek? Vzpomeňme na jejich dobré skutky (Kokovanya ukryl Darenku, Darenka Murenku, Kokovanya si vzal dívku i kočku k sobě, Kokovanya ráno odešel do práce. Darenka uklidila boudu, uvařila guláš a kaši; dědeček vyprávěl dívce víle pohádky atd..)
4) 1- 2 - 3 - otočte se, zjistíte, že se nabíjíte!
Tělesná výchova minuta
Tady v chladné zimě Děti mávají rukama.
Vítr fouká ledový
A zvedá oblak sněhu. Děti provádějí krouživé pohyby rukama.
Je drsný a mocný.
Zajíci se schovávají v křoví. Děti sedí v hlubokém dřepu na
Dokonce i mazaná liška několik sekund, pak vstanou.
Skrytá a sedící
No, sníh letí a letí. Děti mávají rukama.
Ale zlá vánice utichla,
Na obloze svítí slunce. Protažení – paže do stran.
Přes pole cválá liška. Skákání.
No, trochu se projdeme Chůze.
A vrátíme se domů k sobě. Děti sedí u stolů.
5 1- 2 - 3 - otočte se, ocitnete se v zemi obtížných slov!
- Darenka si pro vás připravila úkol:
Děti jsou rozděleny do skupin, z báječného pytlíku si vytahují kartičky s neznámými slovy z textu pohádky a vysvětlují jejich význam: Věci, budka, spolupachatel, přehazovat, dusno, div se.
6) 1- 2 - 3 - otočte se, ocitnete se v zemi fantazie!
"V této pohádce je mnoho tajemství," říká učitel. - Odkud se například vzala kočka Murenka? Vaše dohady."
„Proč si myslíš, že Murenka, která odháněla psy, následovala Darenku v zimním mrazu? - ptá se učitel. - O čem mluvili Murenka a Stříbrné kopyto? Co řekla koze? A nakonec, proč ta kočka opustila Darenku?", "Existuje taková koza Stříbrné kopyto?"
7) 1- 2 - 3 - otočte se, ocitnete se v dětské zahradě! Zlý čaroděj vrátil sáček chryzolitů, je v naší skupinové místnosti. Najděte ji podle vodítek: dva kroky od dveří ložnice, tři kroky doleva, pět kroků doprava a osm kroků doprava. (Děti najdou sáček cukroví)
8) Reflexe: A nyní jako vzpomínku na cestu do pohádky „Stříbrné kopyto“ vytvoříme obrázek. (Vytvoření kolektivní kreativní koláže „Silver Hoof“)

Olga Štefanová
Shrnutí lekce na základě pohádky P. Bazhova „Stříbrné kopyto“ (podskupina seniorů)

Obsah programu.

1. Seznamte děti s všedním a kouzelným pohádka. Naučte se určovat a motivovat svůj postoj k postavám, všímejte si některých výrazových prostředků.

2. Naučte se odpovídat na otázky na základě textu gramaticky správně.

Obohacování slovní zásoby: věci, stánek, dusno.

3. Pěstujte v dětech laskavost, schopnost napodobovat dobré skutky hrdinů pohádky.

Metodologické techniky.

1. Co příběhy, které znáte?

2. Co pohádky, které znáte?

3. V čem je to jiné? příběh z pohádky?

Přesunout o. Ó. d.

vychovatel: dnes vám představím další Bazhovova pohádka« Stříbrné kopyto» , ve kterém

mluví o laskavém starém muži, která se ujala osiřelé holčičky se svou milovanou kočkou, o kouzelné koze, které se přezdívalo stříbrné kopyto.

Práce se slovní zásobou. (ucpaný)

vychovatel: Jako bychom měli kozu

Jaký to byl chytrý chlap

Sám jsem chodil po vodě,

Kaši jsem si uvařila sama

Krmil jsem prarodiče...

Čtení pohádky od paní učitelky.

Konverzace o přehrávání text:

1. Řekni mi, co jsi viděl stařec. (Kování v chýši, kde žil sirotek.)

2. Řekni nám, jak žily Kokovanya, Daryonka, Muryonka. Jak je autorka krásná vyprávěli o svém životě. (kdysi se jim dobře žilo, dobře vydělávali, ale nebrečeli o bydlení, každý měl co dělat. Dětem tento výraz zopakujte 2-3x. A jak krásně Kokovanya odpověděla Daryonce na otázku - Jak jste vím, že se jmenuji Daryonka (Nemyslel jsem si to, netrefil jsem to náhodou)

3. Zobrazení ilustrací (koza bije kopyto) . Řekněte nám slovy od pohádky o koze(ta koza je speciální). Pokud děti neodpoví, přečtěte si to.

4. Řekni mi, jak Daryonka viděla kozu - stříbrné kopyto.

5. Jaké to bylo? stařec(starý, milý, pracovitý). Jaká byla jeho laskavost? A Daryonka? Jak se projevovala její laskavost?

6. Dokáže koza v reálu porazit zlaté mince?

7. Jak se tomu dá říkat pohádka(magický)

Dokončit pro ně pohádka co potřebuješ mluvit o tom co to je pohádka se nazývá každodenní, kouzelná, protože ona vypráví o životě starého muže Kokovani, který v létě umýval kamna a těžil zlato, v zimě lovil kozy, Daryonka uklízela kolibu, vařila guláš a kaši a Muryonka chytala myši. Spisovatel Bazhov mluvil v pohádce ože je v lese koza, která kopyto odrážet zlaté mince. Takové kozy v životě nejsou, a tak autor pojmenoval i tuto pohádka.

Poznámka:

Během čtení přidáváme k neznámým slovům v textu synonyma.

Věci-oblečení

Bouda.

Asistent-asistent.

Otoč se a vrať se.

Poznámky k lekci literárního čtení.

P.P. Bazhov "Stříbrné kopyto"

Cíl: určit Bazhovovo morální krédo, seznámit se s jeho dílem.

úkoly:

    otestujte si své znalosti Bazhovova díla „Stříbrné kopyto“;

    zlepšit plynulost čtení;

    práce na žánru „pohádky“;

    obohatit slovní zásobu;

    rozvíjet pozornost studentů;

    učit kompozici portrétní charakteristiky hrdinové;

    pěstovat smysl pro pozornost k sobě navzájem, ke zvířatům, k přírodě.

Zařízení: učebnice „Literární čtení“ (autoři: V.Yu. Sviridova), portrét P.P. Bazhov, mobilní stavebnice, prezentace.

Plán lekce:

1. Organizační moment.

2. Stanovení cíle lekce.

3 Kontrola domácího úkolu

4. Práce se slovní zásobou.

5. Čtenářská část.

6. Práce na obsahu.

7. Práce na charakteristikách portrétu.

8. Závěr.

9. Domácí úkol na další hodinu.

10. Reflexe.

Postup lekce

1. Organizační moment

Sotva šustění,
Ve třídě se rozhostilo ticho.
Tiše, tiše, sotva dýchá,
Pohádka přichází pomalu.

2. Stanovení cíle lekce

2-3 snímek

Na snímku: Kkvn, Drnk, Mrnk, kzlk.
-Dešifrujte nahrávku. (Kokovanya, Darenka, Murenka, koza).
-Co spojuje všechna tato slova? (Toto jsou hrdinové příběhu P.P. Bazhova „Stříbrné kopyto“)

U. Asi chápete, že dnes jsme... pokračuj v mé myšlence.

D. Pokračujeme v seznámení s příběhem P.P. Bazhova „Stříbrné kopyto“. Pojďme zjistit, jak se budou události vyvíjet.

U. Proč ne pohádka, ale pohádka?

D.Bazhov nazval svá díla skaz. V jeho příbězích jsou lidé, kteří by vedle nás mohli žít: stařík Kokovanya, Darenka, ale vedle těch obyčejných jsou pohádkoví: kouzelná koza.

3. Kontrola domácích úkolů

U. Doma si znovu přečtete úryvek z pohádky „Stříbrné kopyto“. Pojďme si ověřit, jak dobře znáte obsah.

Selektivní čtení

4 snímek str. 148 "O prázdninách přišel k lidem, u kterých sirotek žil."

5 snímek str. 148 „Na malé díře u kamen sedí holčička a vedle ní je hnědá kočka. Dívka je malá a kočka je malá a tak hubená a otrhaná, že je vzácné, že by někdo takovou pustil do chatrče."

6 snímek str.150 "Večer se sejdou a budou se bavit."

7 snímek str.153 „V dnešní době se na Poldnevské straně pase mnoho koz. Tam pojedu v zimě."

8 snímek str. 150 „Tak Kokovan vzal sirotka, aby s ním bydlel. On je velký a vousatý, ale ona je malinká a má knoflíkový nos. Jdou po ulici a skočí za nimi otrhaná kočka.“

4. Práce se slovní zásobou

Snímek 9

U. Přečtěte si slova napsaná na tabuli.

Kdo dokáže vysvětlit význam těchto slov?

Konzervované hovězí maso- solené maso

Hoďte a otočte- vrať se

Lžíce – nížina

Balagan – chata v lese

5.Práce s textem. Strana 153-159.

U. Co myslíte, že bude dál?

D. Dětské dohady.

U. Připravte otázky a úkoly k obsahu pro své spolužáky.

Četba textu str. 153 – 159.

U. Potvrdily se vaše domněnky?

6. Práce s textem.

U. Jaké obsahové otázky a úkoly byste chtěli vyzvat své spolužáky?

1. Kolikrát koza přišla?

2. Jakou píseň zpívala Muryonka? (Přečtěte si) Proč myslíte?

3. Kolik dní byl Kokovanya nepřítomen?

4. Jak se Daryonka chovala v Kokovaniho nepřítomnosti? (Číst)

5. Proč si myslíš, že koza dala kameny Kokovanye a Daryonce, a ne někomu jinému?

7. Práce na charakteristikách portrétu

U. Nyní pojďme pracovat na povahových rysech hrdinů. Na vašem stole jsou listy papíru, které vám pomohou. Spojte postavy a jejich odpovídající prvky pomocí čar.

Pracujte ve dvojicích

Sobecký, laskavý, láskyplný, zdvořilý, soucitný, zlý, pomstychtivý, chytrý, moudrý, srdečný, skromný, plachý, tvrdohlavý, pracovitý, čestný, sebemilující, spravedlivý, jednoduchý, pozorný, lakomý.

Zkouška

— Čeho si všimnete společného v jejich popisech?

(osamělý, ocenit krásu, přírodu).

Popište kouzelná zvířata.

Kočička Murenka: malá, hubená a otrhaná, zvonivá, hnědá srst, chodila na lov - chytala myši, odháněla psy.

Stříbrné kopyto: speciální, na pravé přední noze je stříbrné kopyto, ne vyšší než stůl, tenké nohy, světlá hlava, rohy na pěti větvích, v zimě s rohy, živí se trávou a listím, v zimě žere seno v kanalizacích , v létě hnědá srst, v zimě šedá, voní lesem.

8. Závěr

U. Tak, kluci, vidíte, že v pohádkách jsou hrdinové fiktivní a skuteční, skuteční, žijící mezi námi, trochu podobní nám.

— Jaké povahové vlastnosti hlavních hrdinů jsou vám blízké nebo byste je chtěli mít?

„Jsem si jistý, chlapi, že právě proto napsal moudrý vypravěč Bazhov své knihy, aby se po jejich přečtení každý z nás chtěl stát o něco laskavější, o něco moudřejší, pozornější k sobě navzájem, abychom chtěli chránit svět, tu přírodu, ve které žijeme.

9. Domácí úkol

U. Myslím, že jste chtěli vědět o zbytku Bazhovových hrdinů? Domácí úkol: přečtěte si Bazhovův příběh „Malachitová krabička“.

10. Reflexe

U. Máte chuť si přečíst další pohádky od Bazhova?

Před každým z vás na stole jsou 3 barevné hrnky-oblázky. A na tabuli je obrázek žací lžíce. Pokud se po dnešní lekci chcete dozvědět více o příbězích Pavla Petroviče Bazhova, přilepte zelený oblázek, pokud jste v lekci pracovali dobře, ale mohli jste to udělat lépe, přilepte modrý, a pokud jste měli potíže, pak červený jeden. Pojďme všichni společně obdivovat naši louku, zářící kouzelnými kameny.

- Děkuji všem!

Nejlepší články na toto téma