Вентиляція. Водопостачання. Каналізація. Дах. Облаштування. Плани-Проекти. стіни
  • Головна
  • каналізація
  • Практична робота з хімії отримання кисню. Практична робота "Одержання і властивості кисню.". Узагальнення відомостей про класи неорганічних сполук

Практична робота з хімії отримання кисню. Практична робота "Одержання і властивості кисню.". Узагальнення відомостей про класи неорганічних сполук

План - конспекту уроку

предмет: хімія

клас: 8

Підручник: хімія: Неорганічна хімія. 8 клас. Рудзитис Г. Е., Фельдман Ф. Г.

Тема урока: «Отримання кисню і вивчення його властивостей»

мета - закріпити і вдосконалити знання учнів про основні способи отримання кисню в лабораторних умовах і вивчити його властивості.

завдання:

освітні :

    вивчити способи отримання кисню (способом витіснення повітря і способом витіснення води), його фізичні і хімічні властивості;

виховують :

    розвинути кругозір учнів;

    самостійність, акуратність, працьовитість, співпраця, спостережливість,виховати дбайливе ставленнядо рослинного світу, Так як рослини є виробниками кисню;

Розвиваючі :

    вміння складати рівняння хімічних реакцій;

    дотримання правил техніки безпеки під час проведення хімічних експериментів;

    вміння робити висновки.

Тип уроку: Урок вдосконалення і застосування знань (практична робота).

Необхідне обладнання і реактиви: лабораторний штатив із пробірками, пробка з газовідвідної трубкою, колба плоскодонна, ложечки для спалювання речовин (з пробкою), пальник і сірники, скіпи, кристалізатор з водою, скляна пластинка; перманганат каліюKMnO 4, вугілля С (порошок), вапняна водаCa( OH) 2 .

Основні етапи уроку:

1.

2. Вступна частина (10 хв)

3. Основна частина (20 хв)

4. Заключна частина (13 хв).

Основні етапи уроку, час

методи

Зміст навчального матеріалу, діяльність вчителя

Зміст навчального матеріалу, діяльність учнів

Примітка

Організаційна частина (2 хв)

Вітаю учнів. Наголошую відсутніх. Перевіряю готовність до уроку.

Вітають учитель. Староста називає відсутніх.

Вступна частина (10 хв)

бесіда

Метою сьогоднішнього уроку є отримати кисень в лабораторних умовах способом витіснення повітря, також вивчити його фізичні і хімічні властивості.

До того, як приступити до виконання практичної роботи вчитель повинен ознайомити учнів з правилами техніки безпеки (див. Додаток 1).

Потім учитель показує, як правильно збирати і використовувати прилад для отримання кисню.

Прилад для збирання кисню методом витіснення повітря.

Під час збору приладу, вчитель задає такі питання учням:

1. Чому стакан для збору кисню розташований вниз дном, а не догори дном? Поясніть?

2. Перелічіть фізичні властивості кисню? Чи може кисень бути рідким або твердим?

3. Як довести, що в склянці знаходиться кисень?

Учні уважно слухають правила техніки безпеки. Задають питання з приводу роботи. Записують правила в зошит.

Учні замальовують прилад, повинні позначити на малюнку: штатив, пробірку з перманганатом калію, пальник, стакан.

Відповіді на запитання:

1. Кисень важчий за повітря. При н. у. 1 л кисню важить 1, 43 г, а повітря 1, 29 м

2. Кисень - безбарвний газ, без запаху і смаку, малорозчинний у воді, важчий за повітря. При тиску 760 мм. рт. ст. і температурі - 183° З кисень зріджується, а при зниженні температури до - 218, 8° З твердне.

3. Довести присутність кисню в склянці можна за допомогою лучинки.

Основна частина (20 хв)

учнівський експеримент

Після того, як учитель пояснив правила складання приладу, він ділить учнів на групи і роздає карти - інструкції (див. Додаток 2).

Учитель під час практичної роботи спостерігає за правильністю виконання прийомів і операцій учнями.

Учні читають карти - інструкції до практичної роботи, задають питання, якщо не зрозумілий хід виконання практичної роботи.

Після ознайомлення з картою - інструкцією, учні приступають до виконання практичної роботи.

Після проведення експериментів, учні заповнюють підсумковий звіт і роблять загальний висновок.

Учитель може показати звіт на окремому слайді або ж включити його в карту - інструкцію.

Заключна частина (13 хв)

Самостійна робота

Учитель в кінці заняття роздає учням демонстраційні картки із самостійною роботою (див. Додаток 3).

Виконують самостійну роботу в зошитах для самостійних / контрольних робіт. Здають зошити вчителю.

У завданні 4 учні діляться на 3 варіанти, до кожного варіанту відповідне завдання.

Додаток до конспекту уроку

Додаток 1. Правила техніки безпеки.
Обережно поводьтеся з хімічним обладнанням!
Пам'ятайте! Пробірку прогрівають, тримаючи її в похилому положенні, по всій довжині двома-трьома рухами в полум'ї спиртівки. При нагріванні направляйте отвір пробірки в сторону від себе і сусідів.



Гасіть спиртівку тільки ковпачком (а).
Забороняється запалювати одну спиртівку за допомогою іншої (б).
Забороняється передавати спиртівку в запаленому вигляді (в).
Забороняється пробувати речовину на смак (г).
Роботу проводити тільки над столом (д).

Додаток 2. Карта - інструкція до практичної роботи «Отримання кисню і вивчення його властивостей»

мета - навчити використовувати лабораторне обладнання і посуд для отримання, збирання та докази наявності кисню, дотримуватися правил техніки безпеки.

У цій роботі вам належить вивчити один з лабораторних методів отримання кисню і його властивості. З'ясувати роль каталізатора. Удосконалювати вміння працювати з приладами. Навчитися збирати кисень різними способами, Формувати навички нагрівання і користування нагрівальними приладами, дотримуючись правил техніки безпеки при роботі з нагрівальними приладами, при нагріванні, при збиранні приладів.

устаткування

реактиви

Лабораторний штатив із пробірками

Пробка з газовідвідною трубкою

колба плоскодонна

Ложечки для спалювання речовин (з пробкою)

Пальник і сірники, скіпи

Кристаллизатор з водою

скляна пластинка

перманганат каліюKMnO 4

Пероксид водню (20% - ний)H 2 O 2

Оксид марганцю (IV) MnO 2

Вугілля (порошок)

Сірка (порошок)

фосфор червоний

Залізний дріт (або голка)

Завдання 1. Перевірка приладу на герметичність.


Завдання 2. Отримання кисню нагріванням перманганату калію

1. Витіснення повітря

    Прогрійте пробірку полум'ям спиртівки (рівномірно переміщаючи полум'я спиртівки уздовж пробірки); поставте спиртівку під ту частину, де знаходиться перманганат калію.

    Зберіть кисень витісненням повітря зі склянки.

    Перевірте, наповнений чи стакан киснем: піднесіть тліючу лучинку до отвору в стакан.

2. Збирання кисню «над водою»


Вийміть газовідвідну трубку зі склянки з водою, не припиняючи нагрівання пробірки з перманганатом калію, в іншому випадку воду зі склянки може перекинути в розпечену пробірку!

3. Горіння вугілля в кисні. докази присутності CO 2

Оформіть звіт про роботу:

Що Їх операції
(що робили)

Спостереження. умови
проведення реакцій.
рівняння реакцій

Пояснення спостережень. висновки

Збірка приладу для одержання кисню. Перевірка приладу на герметичність

отримання кисню
з KMnО 4 при нагріванні

Доказ отримання кисню c допомогою
тліючої скіпки

характеристика фізичних властивостей Про 2 . збирання Про 2 двома методами:
витісненням повітря,
витісненням води

характеристика
хімічних властивостей Про 2 . взаємодія
з простими речовинами:
горіння вугілля.

ВИСНОВОК: _________________________________________________________

Зразок звіту про виконану практичну роботу

Що Їх операції
(що робили)

Малюнки з позначеннями вихідних і отриманих речовин

Спостереження.
умови
проведення реакцій. рівняння реакцій

Пояснення спостережень.
висновки

Збірка приладу для одержання кисню.
Перевірка приладу на герметичність

Виділяються бульбашки повітря

Прилад зібраний герметично

Отримання кисню з KMnO 4
при нагріванні

При нагріванні KMnO 4 відбувається реакція:

Про 2 отримують в лабораторії розкладанням KMnO 4 при нагріванні

Доказ отримання кисню за допомогою
тліючої скіпки

тліюча лучинка
(Вугілля) яскраво спалахує
в Про 2

Отриманий газ Про 2 підтримує горіння

характеристика
фізичних властивостей Про 2 . збирання Про 2 двома методами:
витісненням повітря (а),
витісненням води (б)

Кисень витісняє повітря і воду з судин

Кисень - газ без кольору і запаху,
трохи важчий за повітря, тому
його збирають в посудину, поставлений на дно. Кисень малорозчинний у воді

Характеристика хімічних властивостей Про 2 . Взаємодія з простими речовинами: горіння вугілля.

Розпечений вугіллячко яскраво горить в Про 2 :

Вапняна вода каламутніє, т. К. Утворюється нерозчинний у воді осад СaСО 3 :
СО
2 + Са (ОН) 2 СaСО 3 + H 2 O.

Про 2 взаємодіє
з простими
речовинами - металами і неметалами. утворення осаду білого кольору підтверджує наявність в колбі СО
2

ВИСНОВОК: Один із способів отримання кисню в лабораторії - розкладання КMnO 4 . Кисень - газ без кольору і запаху, важчий за повітря в 1,103 рази (M r (O 2 ) = 32, M r (Пов.) \u003d 29, з чого слід 32/29 1,103), малорастворим в воді. Вступає в реакції з простими речовинами, утворюючи оксиди.

Додаток 3. Картка для самостійної роботи (Демонстраційна картка).

1) Заповніть пропуски в таблиці:

Назва досвіду

Рівняння реакції, умови перебігу

спостереження

1. Отримання O 2 з KMnO 4

KMnO 4 K 2 MnO 4 + MnO 2  + O 2

при нагріванніKMnO4виділяється ___________ .

2. Розпізнавання кисню

____________

При внесенні ________ скіпи в стакан (колбу) зO 2 вона ________________.

3. Фізичні властивості O 2

_____________

При кімнатній температуріO 2 знаходиться в ____________ стані.O 2 __________________ повітря.

(Легше / важче )

4. Горіння вугілля в O 2

З + O 2

Вугілля горить вO 2 більше ___________ , Ніж в повітрі.

5. Дослідження продукту горіння в O 2

+ Ca (OH) 2  ... + H 2 O

Вапняна вода _________, ніж так як при горінні вугілля вO 2 утворюється _________________.

2) Які з фізичних властивостей можна віднести до кисню (н. У.): Легший за повітря,важчий за повітря , Твердий, рідкий, газ , безбарвний , Зелений, блакитний, добре розчинний у воді,мало розчинний у воді , Електропроводів, з різким запахом, солодкий, кислий.

3) Допишите схеми реакцій, що лежать в основі лабораторних методів отримання кисню. Розставте коефіцієнти:

а)H 2 O +

г)HgOHg +

4) Завдання 1: Визначте, яке з сполук заліза - Fe 2 Про 3 або Fe 3 Про 4 - багатшими залізом?

Завдання 2: Яке число молекул міститься в 2, 5 моль кисню?

Завдання 3: Визначте кількість речовини і число молекул, що становлять 12 м кисню?

Список літератури:

1. Карти - інструкції для практичних занять з хімії 8 -11 клас. Т. С. Назарова, В. Н. Лаврова.

2. Робочий зошит з хімії 8 клас. Гузей Л. С.

3. Єригін Д.П., Шишкін О.О. Методика рішення задач по хімії: Учеб. посібник для студентів пед. ін-тів по біол. і хім. спец. - М .: Просвещение, 1989.

4. Катаєва Л.Г., Толкачова Т.К.картки- завданняпо неорганічноїхімії: 8 клас - 96 с.

5. Завдання з хімії та способи їх вирішення 8 -9 клас. Габрієлян О. С.

Опис презентації по окремим слайдів:

1 слайд

Опис слайда:

Практична робота № 3. Тема: Отримання і властивості кисню Мета: Отримати кисень (методом витіснення повітря) і вивчити його властивості. Обладнання: штатив лабораторний з лапкою або Пробіркодержателі; спиртівка; два хімічних склянки; скляна пластинка; пробірка; пробка з газовідвідної трубкою; ложка для спалювання речовин; сірники; лучинка; вата. Реактиви: перманганат калію (твердий) KMnO4; вугілля С; вапняна вода - Са (ОН) 2. Хід роботи:

2 слайд

Опис слайда:

Запобіжні заходи: Робота зі спиртівкою: Не переносьте палаючу спиртівку з місця на місце. Гасіть спиртівку тільки за допомогою ковпачка. При нагріванні не забудьте прогріти пробірку. Для цього пробірку, закріплену в лапці штатива, повільно проведіть крізь полум'я від денця до отвору і назад. Цю операцію повторіть кілька разів: щоб скло рівномірно прогрілося. Ознакою прогріву скла можна вважати зникнення запотівання на стінках пробірки. Дно пробірки має перебувати у верхній частині полум'я. Дно пробірки не повинно стосуватися гніту.

3 слайд

Опис слайда:

Запобіжні заходи: Робота зі склом: Пам'ятайте, що гаряче скло по зовнішнім виглядом не відрізняється від холодного. Не торкайтеся до гарячої пробірке.Закрепляя пробірку в лапці штатива, що не закручуйте сильно гвинт. При нагріванні скло розширюється і пробірка може тріснути

4 слайд

Опис слайда:

Запобіжні заходи: Перевірка приладу на герметичність: Закрийте пробірку пробкою з газовідвідною трубкою, опустіть кінець трубки в склянку з водою. Щільно обхопіть долонею пробірку і уважно стежте за появою пухирців повітря.

5 слайд

Опис слайда:

6 слайд

Опис слайда:

1. Отримання кисню Кисень (O 2) в лабораторії отримують розкладанням перманганату калію KMnO 4 (марганцівки). Для досвіду знадобиться пробірка з газовідвідною трубкою. В пробірку насипаємо кристалічний перманганат калію. Для збору кисню приготуємо колбу. При нагріванні перманганат калію починає розкладатися, що виділяється кисень надходить по газовідвідної трубці в колбу. Кисень важчий за повітря, тому не залишає колбу і поступово заповнює її. Тліюча лучинка спалахує в колбі: значить нам вдалося зібрати кисень. 2 KMnO 4 \u003d K 2 MnO 4 + MnO 2 + O 2 Чистий кисень вперше отримали незалежно один від одного шведський хімік Шеєле (при прожаренні селітри) і англійський вчений Прістлі (при розкладанні оксидів ртуті і свинцю). До їх відкриття вчені вважали, що повітря - однорідна субстанція. Після відкриття Шеєле і Прістлі Лавуазьє створив теорію горіння і назвав новий елемент Oxygenium (лат.) - породжує кислоту, кисень. Кисень - необхідний для підтримки життя. Людина може витримати без кисню всього кілька хвилин. 2. Виявлення кисню Кисень підтримує горіння - це властивість кисню використовується для його виявлення 3. Горіння вугілля в кисні Кисень активно взаємодіє з багатьма речовинами. Подивимося, як реагує кисень з вугіллям. Для цього розжарити шматочок вугілля на полум'ї спиртівки. На повітрі вугілля ледь жевріє, бо кисню в атмосфері близько двадцяти відсотків за обсягом. У колбі з киснем вугілля розжарюється. Горіння вуглецю стає інтенсивнішим. При згорянні вуглецю утворюється вуглекислий газ: З + О2 \u003d СО2 Додамо в колбу з газом вапняну воду - вона мутніє. Вапняна вода виявляє вуглекислий газ. Згадайте, як розпалюють згасаючий багаття. Дмуть на вугілля або інтенсивно обмахують їх для того, щоб збільшити подачу кисню в зону горіння.

Мета роботи

Необхідне обладнання та реактиви

устаткування:

  • штатив лабораторний з лапкою або Пробіркодержателі;
  • спиртівка;
  • два хімічних склянки;
  • скляна пластинка;
  • пробірка;
  • пробка з газовідвідної трубкою;
  • ложка для спалювання речовин;
  • сірники;
  • лучинка;
  • вата.

речовини:

  • перманганат калію (твердий) KMnO 4;
  • вугілля С;
  • вапняна вода - Са (ОН) 2.

Запобіжні заходи

Робота зі спиртівкою:

  • Не переносьте палаючу спиртівку з місця на місце.
  • Гасіть спиртівку тільки за допомогою ковпачка.
  • При нагріванні не забудьте прогріти пробірку. Для цього пробірку, закріплену в лапці штатива, повільно проведіть крізь полум'я від денця до отвору і назад. Цю операцію повторіть кілька разів: щоб скло рівномірно прогрілося. Ознакою прогріву скла можна вважати зникнення запотівання на стінках пробірки.
  • Дно пробірки має перебувати у верхній частині полум'я.
  • Дно пробірки не повинно стосуватися гніту.
Робота зі склом:


Перевірка приладу на герметичність:

  • Закрийте пробірку пробкою з газовідвідною трубкою, опустіть кінець трубки в склянкуз водою. Щільно обхопіть долонею пробірку і уважно стежте за появою пухирців повітря.

ВИКОНАННЯ РОБОТИ

Завантажте по черзі два наступних відео - досвіду і уважно спостерігайте за експериментом:
1. отримання кисню (Натисніть "Подивитися досвід")

Кисень (O 2) в лабораторії отримують розкладанням перманганату калію KMnO 4 (марганцівки). Для досвіду знадобиться пробірка з газовідвідною трубкою. В пробірку насипаємо кристалічний перманганат калію. Для збору кисню приготуємо колбу. При нагріванні перманганат калію починає розкладатися, що виділяється кисень надходить по газовідвідної трубці в колбу. Кисень важчий за повітря, тому не залишає колбу і поступово заповнює її. Тліюча лучинка спалахує в колбі: значить нам вдалося зібрати кисень.

2 KMnO 4 \u003d K 2 MnO 4 + MnO 2 + O 2

Чистий кисень вперше отримали незалежно один від одного шведський хімік Шеєле (при прожаренні селітри) і англійський вчений Прістлі (при розкладанні оксидів ртуті і свинцю). До їх відкриття вчені вважали, що повітря - однорідна субстанція. Після відкриття Шеєле і Прістлі Лавуазьє створив теорію горіння і назвав новий елемент Oxygenium (лат.) - породжує кислоту, кисень. Кисень - необхідний для підтримки життя. Людина може витримати без кисню всього кілька хвилин.
2. виявлення кисню
Кисень підтримує горіння - це властивість кисню використовується для його виявлення
3. Горіння вугілля в кисні

Кисень активно взаємодіє з багатьма речовинами. Подивимося, як реагує кисень з вугіллям. Для цього розжарити шматочок вугілля на полум'ї спиртівки. На повітрі вугілля ледь жевріє, бо кисню в атмосфері близько двадцяти відсотків за обсягом. У колбі з киснем вугілля розжарюється. Горіння вуглецю стає інтенсивнішим. При згорянні вуглецю утворюється вуглекислий газ:

З + О2 \u003d СО2

Додамо в колбу з газом вапняну воду - вона мутніє. Вапняна вода виявляє вуглекислий газ. Згадайте, як розпалюють згасаючий багаття. Дмуть на вугілля або інтенсивно обмахують їх для того, щоб збільшити подачу кисню в зону горіння.

Оформіть і здайте звіт про виконану роботу

Практична робота №3

Отримання і властивості кисню

Мета роботи :

Отримати кисень (методом витіснення повітря) і вивчити його властивості.

Прилади й устаткування : KMnO 4 - перманганат калію (марганцівка), С - деревне вугілля, вапняна вода, пробка з газовідвідної трубкою, лучинка, спиртівка, сірники, колба, вата, пробірка.

Хід роботи :

Назва досвіду, малюнок

Спостереження, висновки

Рівняння хімічної реакції

1. Отримання і збирання кисню

KMnO 4 t \u003d K 2 MnO 4 +.?. +.?.(Назвіть продукти)

\u003e\u003e Практична робота № 3. Отримання кисню і вивчення його властивостей

Практична робота № 3

Отримання кисню і вивчення його властивостей

Перед виконанням роботи уважно прочитайте правила роботи і техніки безпеки в хімічному кабінеті (с. 14-15, 22).

Згадайте, як слід поводитися зі спиртівкою, сухим пальним, як нагрівати речовини в пробірках. У разі необхідності прочитайте відповідний текст на с. 18-19, 21 підручника.

Будьте обережні у поводженні з вогнем.

досвід I

Отримання кисню нагріванням калій перманганату

Збірка приладу.

Прилад для отримання газу складається з пробірки і гумової пробки з отвором, в яке вставлена \u200b\u200bзігнута скляна трубка (Її називають газоотводной).

Зберіть його (рис. 59). Для цього щільно закрийте пробірку пробкою з газовідвідною трубкою, ніби вкручуючи її. He прикладайте зайвих зусиль, щоб не тріснуло скло.

Мал. 59. Прилад для отримання газу

Перевірте прилад на герметичність. У невеликій стакан налийте води до половини його обсягу. Кінець газовідвідної трубки занурте в воду і зігрійте пробірку рукою (рис. 60).


Мал. 60. Перевірка приладу на герметичність

Якщо з'єднання пробірки, пробки і газовідвідної трубки герметичні, то через кілька секунд з трубки почнуть виходити бульбашки повітря.

(Поясніть цей ефект.) Якщо повітря з трубки не виділяється, то слід роз'єднати частини приладу, а потім знову з'єднати їх. Можна замінити пробірку або пробку з газовідвідною трубкою на інші - більшого або меншого розміру.

Насипте в пробірку кристалічний порошок калій перманганату шаром в 1,5-2 см. Помістіть в неї, ближче до отвору, грудочку вати, щоб тверде речовина під час досвіду залишалося в пробірці. Закрийте пробірку пробкою з газовідвідною трубкою і закріпіть її в штативі за допомогою лапки. Поставте біля приладу невеликий хімічний стакан і опустіть вільний кінець газовідвідної трубки майже до його дна (рис. 61).


Мал. 61. Отримання кисню

Проведення реакції.

Почніть нагрівати пробірку з калій перманганатом. Спочатку рівномірно прогрійте всю пробірку, а потім нагрівайте ту її частину, де знаходиться речовина. Періодично перевіряйте повноту заповнення склянки киснем за допомогою тліючої скіпки. Коли стакан заповниться киснем, накрийте його скляній або керамічної платівкою.

досвід 2

Реакція між киснем і вуглецем. Візьміть пінцетом шматочок деревного вугілля і розжарити його в полум'я. Потім швидко внесіть вугіллячко в стакан з киснем. Що спостерігаєте?

Свої дії, спостереження, висновки, а також рівняння реакцій розкладання калій перманганату і взаємодії кисню з вуглецем запишіть в таблицю:

145. На малюнку 62 зображені способи збирання кисню. Завдяки яким властивостям кисню можна використовувати кожен спосіб?

146. Поясніть, чому розпечений вугіллячко неоднаково веде себе на повітрі і в кисні.


Мал. 62. Збирання кисню: а - витісненням повітря; 6 - витісненням води

Попель П. П., Крикля Л. С., Хімія: Підруч. для 7 кл. загальноосвіт. навч. закл. - К .: ВЦ «Академія», 2008. - 136 с .: іл.

зміст уроку конспект уроку і опорний каркас презентація уроку інтерактивні технології акселеративного методи навчання Практика тести, тестування онлайн завдання і вправи домашні завдання практикуми та тренінги питання для дискусій в класі ілюстрації відео- та аудіоматеріали фотографії, картинки графіки, таблиці, схеми комікси, притчі, приказки, кросворди, анекдоти, приколи, цитати додатки реферати шпаргалки фішки для допитливих статті (МАН) література основна та додаткова словник термінів Удосконалення підручників та уроків виправлення помилок в підручнику заміна застарілих знань новими Тільки для вчителів календарні плани навчальні програми методичні рекомендації

ПРАКТИЧНА РОБОТА (1 ч) 8 КЛАС

Робота проводиться учнями самостійно під контролем учителя.
Пропоную результат моєї багаторічної роботи з підготовки та проведення практичних робіт у загальноосвітній школі на уроках хімії в 8-9-х класах:

  • «Отримання і властивості кисню»,
  • «Приготування розчинів солей з певною масовою часткою розчиненої речовини»,
  • «Узагальнення відомостей про найважливіші класах неорганічних сполук»,
  • «Електролітична дисоціація»,
  • «Підгрупа Оксигену» (див. Слід. Номера газети «Хімія»).

Всі вони апробовані мною на заняттях. Їх можна використовувати при вивченні шкільного курсу хімії як за новою програмою О.С.Габріеляна, так і за програмою Г.Е.Рудзітіса, Ф.Г.Фельдмана.
Учнівський експеримент - це вид самостійної роботи. Експеримент не тільки збагачує учнів новими поняттями, вміннями, навичками, а й є способом перевірки істинності придбаних ними знань, сприяє більш глибокому розумінню матеріалу, засвоєнню знань. Він дозволяє більш повно здійснювати принцип варіативності сприйняття навколишнього світу, т. К. Головна сутність цього принципу - зв'язок з життям, з майбутньою практичною діяльністю учнів.

цілі. Вміти отримувати кисень в лабораторії і збирати його двома методами: витісненням повітря і витісненням води; підтвердити дослідним шляхом властивості кисню; знати правила техніки безпеки.
устаткування. Металевий штатив з лапкою, спиртівка, сірники, пробірка з газовідвідною трубкою, пробірка, грудочку вати, піпетка, хімічний стакан, лучинка, препаровальной голка (або дріт), кристалізатор з водою, дві конічні колби з пробками.
реактиви. KMnO 4 кристалічний (5-6 г), вапняна вода Сa (OH) 2, деревне вугілля,
Fe (сталевий дріт або скріпка).

Правила техніки безпеки.
Обережно поводьтеся з хімічним обладнанням!
Пам'ятайте! Пробірку прогрівають, тримаючи її в похилому положенні, по всій довжині двома-трьома рухами в полум'ї спиртівки. При нагріванні направляйте отвір пробірки в сторону від себе і сусідів.

Попередньо учні отримують домашнє завдання, Пов'язане з вивченням змісту майбутньої роботи за інструкцією, одночасно використовуючи матеріали підручників 8-го класу авторів О.С.Габріеляна (§ 14, 40) або Г.Е.Рудзітіса, Ф.Г.Фельдмана (§ 19, 20). У зошитах для практичних робіт записують назва теми, Мета, перераховують обладнання та реактиви, оформляють таблицю для звіту.

ХІД УРОКУ

Один досвід я ставлю вище,
ніж тисячу думок,
народжених тільки
уявою.

М. В. Ломоносов

отримання кисню
методом витіснення повітря

(10 хвилин)

1. Перманганат калію (КMnO 4) помістіть в суху пробірку. У отвори пробірки покладіть пухкий грудочку вати.
2. Закрийте пробірку пробкою з газовідвідною трубкою, перевірте на герметичність (рис. 1).

Мал. 1.
Перевірка приладу
на герметичність

(Пояснення вчителя, як перевірити прилад на герметичність.) Зміцніть прилад в лапці штатива.

3. Газовідвідну трубку опустіть у склянку, не торкаючись дна, на відстані 2-3 мм (рис. 2).

4. Підігрійте речовина в пробірці. (Пам'ятаєте правила техніки безпеки.)
5. Перевірте наявність газу тліючої лучиною (вуглиною). Що спостерігаєте? Чому кисень можна збирати методом витіснення повітря?
6. Зберіть отриманий кисень в дві колби для проведення наступних дослідів. Колби закрийте пробками.
7. Оформіть звіт, користуючись табл. 1, яку розмістіть на розвороті зошита.

отримання кисню
методом витіснення води

(10 хвилин)

1. Пробірку заповніть водою. Закрийте пробірку великим пальцем і переверніть її догори дном. У такому положенні опустіть руку з колбою в кристалізатор з водою. Підведіть до кінця газовідвідної трубки пробірку, не виймаючи її з води (рис. 3).

2. Коли кисень витіснить воду з пробірки, закрийте її великим пальцем і вийміть з води. Чому кисень можна збирати способом витіснення води?
Увага! Вийміть газовідвідну трубку з кристалізатора, не припиняючи нагрівати пробірку з КMnО 4. Якщо цього не зробити, то воду перекине в гарячу пробірку. Чому?

Горіння вугілля в кисні

(5 хв)

1. Закріпити вугіллячко на металевій дроті (препаровальной голці) і внесіть в полум'я спиртівки.
2. Розпечений вугіллячко опустіть в колбу з киснем. Що спостерігаєте? Дайте пояснення (рис. 4).

3. Після вилучення незгорілого вугілля з колби, прилейте в неї 5-6 крапель вапняної води
Са (ОН) 2. Що спостерігаєте? Дайте пояснення.
4. Оформіть звіт про роботу в табл. 1.

Горіння сталевий (залізної) дроту
в кисні

(5 хв)

1. Прикріпіть до одного кінця сталевого дроту шматочок сірника. Запаліть сірник. Дріт з палаючим сірником опустіть в колбу з киснем. Що спостерігаєте? Дайте пояснення (рис. 5).

2. Оформіть звіт про роботу в табл. 1.

Таблиця 1

Що Їх операції
(що робили)
Малюнки з позначеннями вихідних і отриманих речовин Спостереження. умови
проведення реакцій.
рівняння реакцій
Пояснення спостережень. висновки
Збірка приладу для одержання кисню. Перевірка приладу на герметичність
отримання кисню
з KMnО 4 при нагріванні
Доказ отримання кисню c допомогою
тліючої скіпки
Характеристика фізичних властивостей О2. Збирання О2 двома методами:
витісненням повітря,
витісненням води
характеристика
хімічних властивостей О2. взаємодія
з простими речовинами:
горіння вугілля, горіння заліза (сталевий дріт, скріпка)

Зробіть письмовий загальний висновок про виконану роботу (5 хв).

ВИСНОВОК. Один із способів отримання кисню в лабораторії - розкладання КMnO 4. Кисень - газ без кольору і запаху, важчий за повітря в 1,103 рази ( M r(O 2) \u003d 32, M r(Пов.) \u003d 29, з чого слід 32/29 1,103), малорастворим в воді. Вступає в реакції з простими речовинами, утворюючи оксиди.

Наведіть робоче місце в порядок (3 хв): розберіть прилад, розставте посуд і приналежності на свої місця.

Здайте зошити на перевірку.

Домашнє завдання.

завдання. Визначте, яке з сполук заліза - Fe 2 О 3 або Fe 3 О 4 - багатшими залізом?

дано: знайти:
Fe 2 O 3,
Fe 3 O 4.
(Fe) в Fe 2 O 3,
"(Fe) в Fe 3 O 4

Рішення

(Х) \u003d n A r(X) / M r, де n - число атомів елемента Х у формулі речовини.

M r(Fe 2 O 3) \u003d 56 2 + 16 3 \u003d 160,

(Fe) \u003d 56 2/160 \u003d 0,7,
(Fe) \u003d 70%,

M r (Fe 3 O 4) \u003d 56 3 + 16 4 \u003d 232,
"(Fe) \u003d 56 3/232 \u003d 0,724,
"(Fe) \u003d 72,4%.

відповідь. Fe 3 O 4 багатшими залізом, ніж Fe 2 O 3.

Учитель під час практичної роботи спостерігає за правильністю виконання прийомів і операцій учнями і зазначає в картці обліку умінь (табл. 2).

Таблиця 2

Картка обліку умінь
Операції практичної роботи прізвища учнів
А Б В Г Д Е
Збірка приладу для одержання кисню
Перевірка приладу на герметичність
Зміцнення пробірки в лапці штатива
Звернення зі спиртівкою
Нагрівання пробірки з KМnО 4
Перевірка виділення О2
Збирання О2 в посудину двома методами:
витісненням повітря,
витісненням води
спалювання вугілля
Спалювання Fe (сталевого дроту)
Kультура виконання дослідів
Оформлення роботи в зошиті
Зразок звіту про виконану практичну роботу (табл. 1)
О 2 отримують в лабораторії розкладанням KMnO 4 при нагріванні Доказ отримання кисню за допомогою
тліючої скіпки
тліюча лучинка
(Вугілля) яскраво спалахує
в О2
Отриманий газ О2 підтримує горіння характеристика
фізичних властивостей О2. Збирання О2 двома методами:
витісненням повітря (а),
витісненням води (б)

Kіслород витісняє повітря і воду з судин Kіслород - газ без кольору і запаху,
трохи важчий за повітря, тому
його збирають в посудину, поставлений на дно. Kіслород малорастворим в воді
Характеристика хімічних властивостей О2. Взаємодія з простими речовинами: горіння вугілля (a), горіння заліза (сталевий дріт, скріпка, стружка) (б)

Розпечений вугіллячко яскраво горить в О2:

Вапняна вода каламутніє, т. К. Утворюється нерозчинний у воді осад СaСО 3:
СО 2 + Са (ОН) 2 СaСО 3 + H 2 O. Залізо горить яскравим полум'ям в кисні:

О 2 взаємодіє
з простими
речовинами - металами і неметалами. Утворення осаду білого кольору підтверджує наявність в колбі СО 2

Кращі статті по темі